Program rozvoja lídrov pre diverzitné a inkluzívne prostredie univerzity (škola Brainery)

Program rozvoja lídrov pre diverzitné a inkluzívne prostredie univerzity (škola Brainery)

Opis modulov

Program rozvoja lídrov pre diverzitné a inkluzívne prostredie

Program rozvoja lídrov pre formovanie a presadzovanie hodnôt diverzitného a inkluzívneho prostredia ako súčasť akademickej kultúry. Témy programu pokrývajú hlboké poznanie princípov o rozhodovaní a chybovosti úsudku, vedecké princípy formovania mindsetov, emočnú agilitu a empatiu, a sociálu inteligenciu a biologickú typológiu osobnosti. Cieľový stav programu je formovanie celostnej kompetentnosti vysokoškolských pre porozumenie princípov a zdokonaľenie sociálne interakcie v diverzitnom a interkultúrnom prostredí.

 

Lektori modulu:

Olívia Hurbanová (Brainery)

Matej Kucek (Brainery)

 

  1. FOKUS A OSOBNÁ UDRŽATEĽNOSŤ

Ak chceme zvýšiť kvalitu medziľudských interakcií a vytvárať plnohodnotné vzťahy, musíme v prvom rade rozumieť tomu ako funguje náš nervový systém a ako efektívne regulovať samých seba. Ak tomu porozumieme, dokážeme mať väčšiu moc nad kvalitou vlastného cítenia, myslenia, rozhodovania, ale i sústredenia sa a učenia. Spoločne sa pozrieme na horúce novinky zo Stanfordských laboratórií, ktoré nám umožnia efektívne regulovať svoj nervový systém, zvládať samých seba, svoju pozornosť – čo zasa vytvára kvalitný základ na to, aby sme vedeli s dobrým nastavením vstupovať do zmysluplných interakcií s inými. Techniky práce s vlastným nervovým systémom, stresom a sústredením, ktoré si spoločne osvojíme, viete okamžite aplikovať do každodenného života a navyše boli testované a validované momentálne najspoľahlivejšími technológiami.

 

  1. NEUROVEDA O ROZHODOVANÍ A CHYBOVOSŤ V ĽUDSKOM ÚSUDKU V KONTEXTE SPÄTNEJ VÄZBY

Zlepšite kvalitu svojho uvažovania, pochopením rozhodovacích procesov nášho mozgu. Aktuálne vedecké poznatky vyvracajú stovky rokov starú teóriu o racionalite a kritickom myslení a umožňujú nám nazrieť za oponu a uvedomiť si, že často nepoznáme dôvody pre vlastné rozhodnutia. Tento modul vám odborne predstaví rozhodovacie procesy, šumy, skreslenia a posvieti si na kvalitu našich úsudkov aj v kontexte spätnej väzby. Hľadanie spôsobov ako dať či dostať spätnú väzbu pracuje s predpokladom, že tá je vždy užitočnou záležitosťou. Naše časté predpoklady, že iní ľudia sú si viac vedomí našich slabostí ako my, že vedia čo robiť, aby sme sa zlepšili, a že výnimočný výkon má jasné, univerzálne a popísateľné charakteristiky, ktoré vieme preniesť na iné osoby – sa na základe dekád výskumu v tejto oblasti ukázali ako nesprávne. Viac ako 40 rokov výskumu z oblasti psychometriky nám zviditeľnilo množstvo neobjektivity a skreslení, ktorým neustále podliehame pri hodnotení iných i seba. Spoločne si posvietime na naše rozhodovacie procesy a nežiaducu variabilitu v úsudku, ktorá významne prispieva k chybám a neobjektivite vo všetkých oblastiach, vrátane dávania či prijímania spätnej väzby, výbere personálu, hodnotení výkonu, či pri ekonomických prognózach. Spoznajte svoj mozog, aby ste vedeli identifikovať lepšie a spravodlivejšie riešenia, objektívnejšie nahliadali na iných a lepšie porozumeli sebe i svetu okolo.

 

  1. VEDA O MINDSETOCH

To ako vnímame seba alebo iných ľudí v sociálnych interakciách je do veľkej miery ovplyvňované mindsetmi, ktoré nosíme v našich hlavách. Spoločne preskúmame rozmanité faktory, ktoré naše mindsety utvárajú a dozvieme sa ako zmeny v subjektívnom zmýšľaní, použití jazyka a sociálno-kultúrnom kontexte môžu zmeniť naše vnímanie reality. Pochopíme behaviorálne, psychologické a fyziologické mechanizmy, ktoré mindsety dokážu aktivovať i ako s nimi efektívne pracovať. Osvojíme si spôsoby ako zámerne meniť spôsoby myslenia prostredníctvom rôznych zásahov, aby sme pozitívne ovplyvnili správanie, mentálnu odolnosť i kvalitu medziľudských vzťahov.

                                    

  1. EMOČNÁ AGILITA

Porozumieť a navigovať svoj vnútorný svet, svoje myšlienky, emócie je dôležitý determinant našej vnútornej spokojnosti a taktiež kvality medziľudských vzťahov. Emócie sú hybnou silou našich rozhodnutí, majú vplyv na naše činy, kariérne smerovanie, zdravie, výkon, vzťahy a takmer na všetko okolo nás. Spoločne sa pozrieme na celé spektrum nášho emočného sveta a budeme sa ho snažiť pochopiť v celej jeho farebnosti. Namiesto emočnej rigidity budeme kultivovať emočnú agilitu. Odstigmatizujeme to, čo nazývame „negatívne emócie“, zbúrame najčastejšie mýty a klišé o emóciách a pochopíme akým spôsobom náš mozog emócie konštruuje a akú máme moc nad vlastným prežívaním. To všetko na základe najnovších poznatkov z afektívnej a sociálnej neurovedy.

 

  1. SOCIÁLNY STRES A EMPATIA POHĽADOM NEUROVIED

V ideálnom svete, by bol náš výkon a výsledky určené výlučne naším úsilím, vedomosťami, schopnosťami či stratégiou. Ak by sme fungovali ako počítače, môžete nás dať kdekoľvek a stále pri zadaní tej istej požiadavky poskytneme rovnaký výstup. Ľudia však nefungujú ako počítače a často zdanlivo zanedbateľné prvky sociálneho prostredia výrazným spôsobom ovplyvňujú naše interakcie a výkon. Často si nadbytočný stres, v už aj tak náročnom svete, generujeme navzájom. Iní ľudia nám alebo naopak my im. Sociálny stres je stres, ktorý zažívame v interakcii s inými ľuďmi a či chceme alebo nie, neustále si navzájom regulujeme nervové systémy. Ak na druhej strane spustíme stresovú reakciu, dramaticky znižujeme pravdepodobnosť, že osoba na druhej strane bude spolupracovať alebo čo i len počúvať. V takejto situácii sa totiž stávame menej empatickí a menej ochotní nechať sa presvedčiť. Ako sa teda vzájomne regulovať k lepšiemu? Ako vytvárať priaznivejšie prostredie, ktoré napomáha kooperácii? Dokáže nám v tom pomôcť empatia a aké sú jej limity? Ako vytvárať prostredie dôvery rešpektujúc rozmanitosť ľudských bytostí? Spoločne sa pozrieme na horúce novinky zo Stanfordských laboratórií a najnovšie poznatky sociálnej neurovedy, ktoré nám umožnia zvládať samých seba, svoje okolie, náročné situácie i zvýšiť  produktivitu a spokojnosť.

 

  1. SOCIÁLNA INTELIGENCIA A BIOLOGICKÁ TYPOLÓGIA OSOBNOSTI

Často vravíme, že nám niekto nevonia alebo, že chémia skrátka nezafungovala, ale vedeli ste, že to má aj vedecký základ? Spoločne sa naučíme rozpoznávať biologický rukopis seba samých i ľudí, s ktorými denne interagujeme. Budeme kultivovať sociálnu inteligenciu cez rozpoznávanie biologického odtlačku ich osobnosti. Náš vrodený temperament, predispozície, naša biológia sa odráža v spôsobe akým rozmýšľame, komunikujeme a jednáme so svojím okolím. Zrkadlí sa v reči nášho tela a tiež v slovníku, ktorý používame. Ak dokážeme pochopiť a zužitkovať jedinečné vlastnosti, plusy i mínusy jednotlivých typov, dokážeme naše pracovné sociálne vzťahy posunúť na vyššiu úroveň, zvýšiť spokojnosť každého člena tímu i zlepšiť pracovné výsledky. Jedinečnosť tejto typológie je postavená práve na jej biologickom základe, ktorý vychádza z najnovších poznatkov neurovied o osobnosti človeka – vplyve biologických faktorov i prostredia na ňu. Je to teda typológia osobnosti, ktorá je podložená tvrdými biologickými dátami a to o čom hovorí, vie presne odmerať a dokázať.

Mentori